Na czym polega badanie IMO?

Badanie IMO (Intestinal Methanogen Overgrowth) to nowoczesna metoda diagnostyczna służąca do wykrywania nadmiernego wzrostu metanogennych archeonów w jelitach, które mogą być przyczyną różnych problemów trawiennych, w tym chronicznych zaparć. Wzrost liczby tych mikroorganizmów w jelitach może prowadzić do zwiększonej produkcji metanu, co negatywnie wpływa na motorykę jelit. Dzisiaj wyjaśniamy, na czym polega badanie IMO i gdzie je wykonać w Bydgoszczy!

Jak przebiega badanie IMO?

Badanie IMO rozpoczyna się od zebrania szczegółowego wywiadu zdrowotnego, który pomaga specjalistom zrozumieć obecne symptomy pacjenta oraz jego historię medyczną. Następnie, najczęściej stosowaną metodą diagnostyczną jest test oddechowy. Zwykle trwa on około 180 minut. W jego trakcie wykonuje się pomiar co 15-20 minut. Do przeprowadzenia badania IMO potrzebny jest jednorazowy zestaw składający się z woreczka z ustnikiem, a także strzykawki, wykorzystywanej do zbierania próbek wydychanego powietrza. Pierwsza próbka powietrza jest pozyskiwana na czczo, a następna po spożyciu roztworu węglowodanowego. W czasie testu zebrane próbki są analizowane przy użyciu specjalnych urządzeń, które mierzą stężenia gazów takich jak wodór, metan i dwutlenek węgla w wydychanym powietrzu.

Znaczne zwiększenie poziomu metanu po spożyciu testowej substancji wskazuje na obecność nadmiernej liczby metanogennych archeonów. Pacjentom zaleca się przed przystąpieniem do badania stosowanie diety eliminacyjnej, co pozwala na dokładniejsze i bardziej wiarygodne wyniki. Możesz wykonać badanie IMO w Instytut Cosmedic. To miejsce tworzone przez zespół specjalistów, m.in. dietetyka klinicznego. 

Jak przygotować się do badania IMO?

Wiarygodność badania ma ogromne znaczenie, szczególnie gdy zależy Ci na rzetelnych wynikach. Właśnie dlatego do testu oddechowego należy się odpowiednio przygotować. Jeden dzień przed badaniem należy unikać spożywania pokarmów fermentujących w jelitach, szczególnie węglowodanów złożonych. To szczególnie ważne zalecenie dla osób zmagających się z zaparciami. Jeśli ta dolegliwość dotyczy Ciebie, warto nawet unikać tego typu posiłków 48 godzin przed testem. Co ważne, nie należy jeść 12 godzin przed badaniem. Oprócz tego w tym czasie nie można żuć gumy, palić papierosów, uprawiać intensywnych ćwiczeń itp. Pamiętaj, by przed przystąpieniem do testu, skontaktować się z osobą doświadczoną

Warto wykonać badanie IMO w Instytut Cosmedic, w którym przyjmują osoby mające doświadczenie w realizacji testu oddechowego. 

Badanie IMO w Instytut Cosmedic

Instytut Cosmedic to jedno z miejsc, które specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń odżywiania. Instytut zapewnia diagnostykę, w tym badanie IMO, które przeprowadzane jest z użyciem testu oddechowego. Specjaliści z Instytutu Cosmedic są przygotowani, aby na podstawie wyników badania, zaproponować indywidualny plan dietetyczny, który może obejmować zmiany żywieniowe, suplementację probiotykami, a także farmakoterapię.