Znajdź sport dla siebie!

Każdy z nas słyszał powiedzenie: „Ruch to zdrowie”. Wiedzieli to nasi dziadkowie, wiemy to my i z pewnością będą o tym wiedzieć też nasze dzieci i wnuki. Pewnie niektórzy z nas pamiętają nudne lekcje wf-u w podstawówce, czy szkole średniej, gdzie największą rozrywką były gry zespołowe.

Wf - koszmar z dzieciństwa

Nigdy nie byłam dobra z wf-u. W podstawówce wf zawsze obniżał mi średnią i generalnie zawsze czułam stres idąc za zajęcia. Mimo, że dość dobrze szła mi gimnastyka i gry zespołowe, moją prawdziwą piętą achillesową była lekkoatletyka. Zawsze byłam jedną z najwolniejszych uczennic biegających na krótkie dystanse, bałam się skakać przez płotki, a mój skok w dal nie miał z nim zbyt wiele wspólnego, zwłaszcza jeśli chodzi o tę dal;).

Sport może być przyjemnością

Pewnie tylko dlatego, że całe życie dążyłam do idealnej sylwetki, nie zerwałam ze sportem i dalej próbowałam się ruszać. A przyświecał mi jeden cel – schudnąć. W szkole średniej zawzięłam się i biegałam. Dopiero po kilku latach zrozumiałam, że bez sensu się tak męczyłam. Nigdy nie lubiłam biegać. Zawsze za to uwielbiałam pływać.

Będąc na studiach zaczęłam regularnie chodzić na basen i bardzo to polubiłam. Do dziś na wakacjach nie wychodzę praktycznie z wody:). Nigdy chyba nie byłam tak szczupła jak w tamtym okresie. Dlatego osobom odchudzającym się zawsze będę polecała pływanie.

swimmer-728217_1280

Rób to co sprawia Ci radość

Miałam też okres w życiu, kiedy namiętnie chodziłam na siłownię czy zajęcia fitness. Teraz w moim życiu króluje joga i taniec współczesny, którego uczę się od niecałego roku i jestem w nim totalnie zakochana.

Cieszę się, że wf nie obrzydził mi do końca sportu i że zrozumiałam, że nie ma się co męczyć, biegając na siłę, skoro każdy z nas może znaleźć to, co naprawdę pokocha. Co więcej, przestałam traktować sport jako klucz do idealnej figury. Robię to bowiem dla przyjemności, dla lepszego samopoczucia.

Ulubiony sport - dla jednego to będzie siłownia, dla innego joga, rolki, jazda konna, tenis, bieganie itd. Tak naprawdę dyscyplin sportowych jest mnóstwo. Ważne, żeby znaleźć tę naszą ukochaną. Wspaniałe jest to, że mamy coraz więcej możliwości poznawania coraz to innych rodzajów aktywności sportowych.

peaceful-442070_1280

No to do dzieła!

Może Ci się również spodoba

11 komentarzy

 1. jogan pisze:

  Joga jest niesamowita! Od kiedy uprawiam jogę mam poczucie większej kontroli nad swoim ciałem i jestem bardziej rozluźniona. Od miesiąca chodzę na zajęcia jogi hormonalnej, bo mam chorą tarczycę. Może to złudne myślenie, ale chyba czuję już pierwsze efekty 😛

 2. joga-fan pisze:

  joga bardzo mi pomogła od kiedy dobrze wykonuję ćwiczenia… Dotarło do mnie, jak istotny jest miarowy i równy oddech, koncentracja, kontrola mięśni. Jeśli się przyłoży, można dużo zyskać, ale praktyka czyni mistrza. Pięknie rzeźbi mięśnie ciała… To moje doświadczenia.

 3. Dziubdziak pisze:

  Mam podobne wspomnienia ze szkoły?Mimo tego zawsze uwielbiałam sport – łyżwy, snowboard, tenis, a na studiach pilates. Życie tak się potoczyło, że jestem teraz instruktorem fitness dla mam i staram się zarazić je zdrowym stylem życia? Oprócz tego nadal ćwiczę pilates. Jak syn podrośnie pewnie razem bedziemy mogli całą rodzina pójść na basen, narty. Mam nadzieje, że ruch będzie sprawiał mu przyjemność?

 4. My Home Rules pisze:

  W szkole nie lubiłam w-f’u, gdzie każdy musiał robić te same ćwiczenia, czy mu się podobało to czy nie. Rzut piłką lekarską był dla mnie koszmarem, do tej pory nie mam siły w rękach…za to bardzo lubiłam jeździć na łyżwach i byłam w tym całkiem niezła. Niestety na łyżwy nigdy nie poszliśmy. Teraz myślę o nauce jazdy na rolkach :).

  • Ania pisze:

   No ja właśnie mam taką traumę po skoku w dal i biegu na czas…aaa…i jeszcze skok przez kozła – zawsze mnie przerażał!!! A co do rolek – jak umiesz jeździć na łyżwach, to bez problemów zaczniesz jeździć na rolkach:) Zresztą pewnie i wrotki miałaś, a to prawie to samo:)

 5. Najważniejsze jest znaleźć sport, który sprawia nam przyjemność. Bez tego ciężko będzie poświęcać czas na aktywność fizyczną, gdy się do niej zmuszamy. Ja mam to szczęście, że pasują mi praktycznie wszystkie sporty 🙂

 6. Sport towarzyszy mi od najmłodszych lat. Uwielbiam biegać i zarażam tym coraz więcej osób. 🙂

 7. Lubiłam WF, ale w liceum go znienawidziłam przez nauczycielkę, która nas męczyła bieganiem, a ja nie lubiłam biegać i do tego bieganie sprawiło, że mam jeszcze większe problemy z kolanami, a przy moich problemach nie jest wskazane bieganie. Sport nadal uwielbiam i jak tylko mogę to jeżdżę na rolkach, rowerze lub poćwiczę jogę albo jakieś ćwiczenia oparte na tańcu 😉

  • Anna Pak pisze:

   Rozumiem całkowicie:) Szkoda, że szkoła niszczy w nas tyle pasji, zamiast rozwijać to w czym jesteśmy dobrzy:(

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *