Ushapan – ajurwedyjski sposób na zdrowie i świetne samopoczucie

Wiele jest porad dotyczących tego, jak zachować zdrowie, urodę i świetne samopoczucie. Większość z nich wiąże się jednak z uszczupleniem naszego portfela. Dlatego warto mówić o tych, które nie wymagają od nas nakładów finansowych, a są w stanie w widoczny sposób poprawić nasze samopoczucie i dodać energii. Taką metodą jest m.in. rytuał Ushapan. Ta obcobrzmiąca praktyka może okazać się prosta i tania, a w dodatku skuteczna.

Ze wszystkich stron słyszy się głosy, że powinniśmy pić 2–3 litry wody w ciągu dnia. Z pewnością ważne jest to, żeby nie doprowadzać organizmu do odwodnienia, ale czy rzeczywiście picie takiej ilości wody jest wskazane? Może warto zobaczyć, jak do picia wody podchodzą inne kultury, niekoniecznie nasza, zachodnia.

Popijaj ciepłą wodę w ciągu całego dnia

Według ajurwedy, hinduskiego systemu leczenia, liczącego kilka tysięcy lat, powinniśmy popijać ciepłą wodę przez cały dzień. Ma ona silne działanie oczyszczające. Powinniśmy pić ją małymi łykami, a nie wypijać naraz całą szklankę czy butelkę wody. Najlepiej pić kilka łyków co pół godziny, a jeżeli to dla nas zbyt często, to postarajmy się zrobić jeden, dwa łyki w ciągu godziny. Najlepiej jest pić wodę na siedząco.

Początkowo może to spowodować, że będziemy częściej chodzić do toalety, ale po kilku tygodniach wszystko powinno wrócić do normy.

Zabronione jest również picie wody zaraz po posiłku. Według Ajurwedy popijanie posiłku zabija energię, która potrzebna jest do jego strawienia. Powoduje to, że zamiast trawić, pokarm leży w naszym żołądku, co powoduje problem z refluksem i gazami.

Jak rozpoznać, czy jesteśmy odwodnieni?

Według ajurwedy częstotliwość picia wody jest ważniejsza niż jej ilość. Należy też słuchać naszego pragnienia. Jeśli zaczynamy je odczuwać, oznacza to, że organizm potrzebuje wody.

Oprócz tego, istotną kwestią jest obserwacja swojego moczu. Powinien mieć on jasną, słomkową barwę. Jeżeli jest ciemno-żółty i mętny, to świadczy o odwodnieniu. Innym objawem odwodnienia, znanym chyba każdemu, są zaschnięte usta. Każdy z nas z pewnością doświadczył tego uczucia niejednokrotnie.

Ushapan – ajurwedyski rytuał picia wody

Ushapan to ajurwedyjski rytuał picia wody, który powoduje:

 • wzrost energii,
 • utrzymanie właściwej wagi,
 • dobre samopoczucie,
 • długie życie i zdrowie.

Przynosi także ulgę osobom cierpiącym z powodu bólów głowy, problemów z ciśnieniem krwi, anemią, otyłością, zapaleniem stawów itp. Jest tanim antidotum na wiele problemów ze zdrowiem. Wymaga jedynie regularności!

Ushapan polega na wypijaniu zaraz po wstaniu z łóżka przynajmniej 4 szklanek ciepłej wody. Wodę pijemy jeszcze przed umyciem zębów. Według ajurwedy ślina po całej nocy ma silne, medyczne znaczenie. Możemy nawet posmarować śliną skórę pod oczami. Jest to świetne antidotum na podpuchnięte oczy.

Aby dopełnić wszystkich wymogów związanych z rytuałem, musielibyśmy wstać ponad godzinę przed świtem, usiąść w siadzie skrzyżnym podczas spożywania wody i dostosować do tego oddech.

Jednak rzadko komu zdarza się wstawać przed świtem, zwłaszcza gdy czeka nas dzień ciężkiej pracy. Zazwyczaj wolimy pospać trochę dłużej i często wstajemy w łóżka w ostatniej chwili, lecąc do pracy na złamanie karku.

Niestety, my ludzie zachodu tak mamy. Jesteśmy zmęczeni, przepracowani, brakuje nam energii, a to sprawia, że nam się po prostu nie chce. I tak tworzy się błędne koło.

Nie będę nikogo namawiać do wstawania przed świtem, ale myślę, że możemy wprowadzić do naszego życia pewne elementy rytuału Ushapan i pić 3, 4 szklanki ciepłej wody zaraz po wstaniu z łóżka. Możemy też do wody wcisnąć trochę cytryny. Należy pamiętać, że po nocy zazwyczaj jesteśmy nieco odwodnieni, dlatego uzupełnienie płynów ma kluczowe znaczenie.

Żeby cieszyć się dobrymi rezultatami rytuału Ushapan, należy powtarzać tę czynność codziennie!

Może Ci się również spodoba

9 komentarzy

 1. F. pisze:

  Ja mam okropny problem z piciem wody. Czasem potrafię pół dnia nic nie wypić, przez co chłopak ciągle się ze mną kłóci. Pora to zmienić 🙂

 2. Magda pisze:

  O piciu wody nie trzeba mi przypominać (chociaż zazwyczaj nie jest ciepła ;)), za to muszę przypominać o tym mojej starszej siostrze i wielu innym bliskim mi osobom 😉 Bardzo ciekawy artykuł 🙂

 3. Asia pisze:

  Ale te 3-4 szklanki rano na raz wypić? a potem przez cały dzień wodę popijać sobie?

  • Anna Pak pisze:

   Dokładnie. Z tym, że rano wypijamy może nie na raz, ale powolutku, małymi łyczkami, nie jednym chaustem. Nie wiem, czy wyjaśniłam:)

 4. Ewa pisze:

  To ze śliną to dla mniei za dużo, ale staram się pić codziennie rano dużo wody 🙂

 5. Picie wody szczególnie mineralnej jest bardzo ważne staram się pilnować, ale różnie to bywa.

 6. Aneta Wojtiuk pisze:

  Uwielbiam pić wode, choć kiedyś nie mogłam sie do niej przekonać. Jednak wadą jakiegokolwiek picia u mnie jest to, że biegam do łazienki co 10-15 minut. I tak cały dzień… Może picie małymi łyczkami ciepłej wody coś da, bo faktycznie, czasem pije ją zbyt… zachłannie 😉 Ale trudno przez to o wypicie 4 szklanek przed wyjściem do pracy, gdzie w autobusie spędzam do 1,5h…

  • Anna Pak pisze:

   No tak:) Myślę, że jeśli to będą to dwie szklanki, to też będzie dobrze, a zdążysz jeszcze pójść do toalety w domu, jeżeli wypijesz wodę zaraz po wstaniu. Za dużo wody też nie powinno się pić. Wszystko z umiarem:) Jak ze wszystkim:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *