Domowe sposoby na refluks żołądka

Refluks żołądkowy bywa bardzo uciążliwy. Czasami jednak możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, że go mamy. W leczeniu refluksu niezwykle istotną kwestią jest zmiana nawyków żywieniowych. Oprócz tego jednak dysponujemy skutecznymi domowymi sposobami, które w naturalny sposób pomagają w walce z refluksem.

Refluks żołądka – objawy

Choroba refluksowa przełyku polega na cofaniu się kwaśnej treści żołądka do przełyku, co zazwyczaj powoduje zgagę. Refluks może również powodować odbijanie się, pieczenie za mostkiem, czy uczucie guli w przełyku. Czasami jednak możemy nawet nie przypuszczać, że winowajcą naszych dolegliwości jest refluks. Może on bowiem powodować na przykład:

 • chrypkę,
 • problemy z krtanią,
 • duszności,
 • problemy z uchem wewnętrznym.

Refluks żołądkowy spowodowany jest osłabionym napięciem dolnego zwieracza przełyku. Często towarzyszy otyłości, cukrzycy, ciąży, nadużywaniu alkoholu, stosowaniu niektórych leków, czy też chorobom hormonalnym, ale może być też efektem niewłaściwej diety i złych nawyków.

Na chorobę refluksową przełyku lekarze najczęściej przepisują tzw. inhibitory pompy protonowej (chodzi o leki, które w swojej nazwie mają końcówkę „prazol”). Są to leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego produkowanego przez żołądek. Leki te, przy dłuższym stosowaniu, powodują wiele skutków ubocznych , m.in. zaburzenia w składzie bakterii jelitowych, niedobór witaminy B12, a nawet problemy kardiologiczne.

Przy leczeniu refluksu niezwykle istotna jest dieta i zmiana pewnych nawyków. Są jednak również domowe sposoby, które nam pomogą, jeżeli cierpimy na tego typu schorzenie. Co jednak nie zmienia faktu, że wizyta u lekarza jest jak najbardziej wskazana.

Ocet jabłkowy na refluks żołądka

Ocet jabłkowy to niezwykłe lekarstwo na wiele dolegliwości. Również w przypadku refluksu sprawdza się znakomicie.

Najlepiej stosować ocet jabłkowy własnej roboty, bądź ekologiczny. Ja kupuję ocet jabłkowy w Rossmanie i z czystym sumieniem mogę go polecić. Duża butelka kosztuje ok. 12 zł.

Przygotowanie:

Do szklanki przegotowanej, ciepłej wody dodajemy 1-2 łyżeczki octu jabłkowego. Tak przygotowaną miksturę spożywamy od 20 do 30 minut przed posiłkiem.

Aby ocet jabłkowy przyniósł długofalowe efekty, miksturę powinniśmy pić przez przynajmniej kilka miesięcy.

Co ważne, ocet jabłkowy może być stosowany przez kobiety w ciąży i matki karmiące.

Soda oczyszczona na zgagę

Soda oczyszczona pomoże nam, kiedy czujemy pieczenie w przełyku. Wystarczy do szklanki ciepłej wody dodać od pół do jednej łyżeczki sody oczyszczonej.

Sposób ten należy traktować doraźnie i nie stosować przez dłuższy okres. Soda oczyszczona nie jest również wskazana dla osób, które borykają się z wysokim ciśnieniem krwi.

Sok z aloesu remedium na refluks

Sok z aloesu to kolejny środek, który pomaga w walce z refluksem. Wystarczy ok. 20 minut przed posiłkiem wypić ¼ szklanki soku z aloesu.

Pamiętajmy, żeby nie przesadzić z ilością wypitego aloesowego soku. Ma on bowiem właściwości przeczyszczające.

Żywność zawierająca probiotyki

W przypadku refluksu bardzo ważne jest uzupełnienie naszej flory bakteryjnej o tzw. dobre bakterie. Oprócz probiotyków kupionych w aptece warto spożywać takie produkty, które zawierają żywe kultury bakterii. Będą to naturalne jogurty, kefiry, maślanki i kiszonki (np. kiszona kapusta, ogórki).

Kminek na refluks

Kminek pobudza trawienie, w związku z tym jest również pomocny w leczeniu refluksu. Wystarczy do 200 ml wrzącej wody dodać łyżeczkę ziarenek zmielonego kminku. Następnie odstawiamy napar na 10 minut pod przykryciem, po czym odcedzamy.

Taki napar należy pić każdego ranka i po każdym posiłku.

Inne zasady, których należy przestrzegać przy refluksie:

 • wyeliminowanie niektórych produktów (o tym w kolejnym artykule),
 • spożywanie mniejszych posiłków (za to częściej),
 • dokładne żucie każdego kęsa,
 • ograniczenie alkoholu i kofeiny,
 • rzucenie palenia,
 • unikanie ciasnych ubrań (nie należy spinać mocno talii),
 • niepicie w trakcie posiłku,
 • spożywanie ostatniego posiłku na 2–3 godziny przed snem,
 • spanie na lewym boku z głową położoną wysoko na poduszce (10 do 15 cm),
 • unikanie wysiłku fizycznego i zginania się zaraz po posiłku,
 • zgubienie nadmiernych kilogramów,
 • ograniczenie spożywania leków,
 • ograniczenie stresu.

Źródła:

 • www.life-saving-naturalcures-and-naturalremedies.com/home-remedies-for-acid-reflux.html
  ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8071510
 • www.top10homeremedies.com/home-remedies/home-remedies-acid-reflux.html
 • gastrologia.mp.pl/choroby/przelyk/50731,choroba-refluksowa-przelyku-refluks
 • www.paleosmak.pl/zgaga-refluks-wrzody/
 • draxe.com/heartburn-remedies/
 • wyborcza.pl/TylkoZdrowie/1,137474,18131814,Niepokojace_odkrycie__Popularne_leki_na_zgage_zwiekszaja.html

Zapisz

Może Ci się również spodoba

9 komentarzy

 1. Mateusz pisze:

  Zmaganie się z refluksem, jest naprawdę uciążliwe i problematyczne. Stosowanie się właśnie do takich cennych uwag, może zapobiec wielu nieprzyjemnościom. Bo walka z refluksem to często bywa droga bardzo ciężka. Poświęćmy chwilę właśnie na lekturę takich artykułów, ponieważ są to bardzo wartościowe uwagi. Pozdrawiam

 2. Radosna Chata pisze:

  Bardzo pomocne rady 🙂

 3. Najlepiej zdrowo się odżywiać i nie objadać przed snem:).

 4. Piękno24 pisze:

  Doskonałe rady, z pewnością bardzo skuteczne

 5. Sarna pisze:

  całe szczęście nie mam problemów żołądkowych. moze dlatego, że namiętnie robię różne kiszonki i prawie codziennie je jem 🙂

  • Anna Pak pisze:

   A to prawda, kiszonki są bardzo ważne. To niesamowite bogactwo dobroczynnych bakterii. W przypadku refluksu pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to zadbać o dobre bakterie:)

 6. Magda M. pisze:

  Na szczęście nie mam i nigdy nie miałam tego problemu, ale bardzo dobrze, że powstają wpisy, które pokazują, że jak się chce to można zwalczyć to domowymi sposobami!

 7. Justyna pisze:

  Na szczęście nie mam z tym problemu, ale koniecznie muszę podesłać link przyjaciółce. Już od kilku lat leczy się u różnych lekarzy i nie widać efektów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *